17.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak boli na rozvoj života potrebné dlhé veky - ak potrebovalo myslenie milióny rokov, kým sa stalo suverénnou dominantou zeme -, nedivme sa, že i kvas Kristovej lásky si vyžiada primerane dlhý čas, kým pokryje celú našu planétu.”

~JOZEF PORUBČAN SJ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť807 reakcie0
(Share 220 0)


Piatok po 18. nedeli po ZSD / Flp 1, 27 – 2,4

Príhovor

      Čo by ste povedali, keby som sa vás spýtal: „Viete, čo je to choroba?“ Zaiste by ste správne odpovedali, že je to odchýlka od dobrého zdravotného stavu. Choroba spôsobuje čiastočné a niekedy načas úplné vyradenie človeka zo zaužívaného spôsobu života, čo sa týka práce i iných povinností. Choroba nie je stav, ktorý by si človek želal. Preto ide k lekárovi a hľadá na chorobu liek.
      Existujú tiež „choroby“ duše, ktoré spôsobujú odchýlku od dobrého zdravotného stavu duchovného života. Pravdou je, že nespôsobujú telesnú bolesť, preto si ich neraz nevšímame. Ako ich však spoznať? Sv. Pavol veriacim vo Filipách hovorí: „Zmýšľajte tak ako Kristus Ježiš.“ (Flp 2, 5) Od toho odvíja praktické dôsledky: súhra v zmýšľaní, ktorú spôsobuje láska, svornosť, bez súperenia a vyvyšovania. Ak teda v sebe spozorujeme odchýlku od týchto noriem, ide o určitú chorobu duše, na ktorú musíme hľadať liek.
      Sv. Pavol nám ho ponúka. Vie, že koreňom mnohých hriechov je pýcha. Preto jeho liekom je návod ako pestovať pokoru. Je to dvojzložkový liek, ktorý je potrebné užívať spolu. Prvou zložkou je: „... v pokore pokladajte jeden druhého ta vyššieho.“ Druhou zložkou je: „Nech nik nehľadí iba na svoje záujmy, ale aj na záujmy iných.“
      Tento liek je potrebné užívať každý deň. Čím viac ho užijeme, tým lepšie. A to nielen vtedy, keď človek spozoruje niečo nedobré v duchovnom živote. Tento liek je potrebné užívať tiež ako prevenciu a na stále upevňovanie zdravia duše.
      Nuž prijmime tento liek, aby nás choroba duše nevyradila zo života, ktorý má pred svetom vydávať krásne svedectvo,

      Týždeň po 18. nedeli po ZSD

16.06.2003 | Čítanosť(2199)
Flp 1, 11-30
16.06.2003 | Čítanosť(2177)
Flp 1, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet