17.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak počuť najviac zlé myšlienky, to len preto, lebo s dobrými ľudia spia.

~Heinrich Spaemann ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1381 reakcie0
(Share 363 1)


Štvrtok po 18. nedeli po ZSD / Flp 1, 20b-27a

Príhovor

      Na tému „smrť“ už padlo veľa slov. V rôznych filozofických náukách sú rôzne pohľady na túto tému. My sa však poďme učiť o smrti od sv. Pavla, ktorý o tom vie najviac. Prezrádza to múdrosť jeho slov.
      Z prvých slov sa nezdá, že by nejako uvažoval nad smrťou. Jeho jedinou túžbou je osláviť Krista či už životom alebo smrťou.
      Ale hneď ďalšie slová prezrádzajú jeho vnútornú túžbu: „... túžim zomrieť a byť s Kristom.“ Netúži po smrti ako tí, ktorí sú unavení životom, znechutení a umordovaní z honby za peniazmi, kariérou, pôžitkami. Túži po smrti, lebo vie, že byť s Kristom je najväčším dobrom, ziskom.
      Na druhej strane túži žiť ďalej. Pod tým životom však nechápe nejaký „veget“, budovanie osobného šťastia, ale službu. V živote vidí iba jednu úlohu: žiť pre druhých.
      Myslím, že z týchto pár viet sme sa od Pavla naučili viac o smrti a živote, než z celých traktátov učených filozofov. Musíme sa však snažiť, aby sa táto jeho múdrosť stala aj našou múdrosťou. Zapamätajme si tieto hlavné myšlienky: Máme žiť tak, aby sme svojim životom i smrťou oslávili Krista. To uskutočníme, ak život pochopíme ako príležitosť k službe blížnemu skrze lásku. Takto prežitý život dáva nádej na smrť, ktorý znamená zisk.

      Týždeň po 18. nedeli po ZSD

16.06.2003 | Čítanosť(2199)
Flp 1, 11-30
16.06.2003 | Čítanosť(2177)
Flp 1, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet