20.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Syn môže síce zaprieť matku, tým však neprestáva jeho biologická jednota s ňou. Aj tí, čo odišli z otcovského domu, Cirkvi, a stali sa pre ňu cudzincami, takýto neveriaci ešte počúvajú, bez toho, že by si to mohli uvedomiť, ozvenu tohto kresťanského dedičstva, ktoré veľmi často prevláda v ich konaní a chráni ich pred úplným podľahnutím a riadením falošnými ideami, ku ktorým sa hlásia.

~Pius XII.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1155 reakcie0
(Share 225 0)


Téma: Viera

Myšlienky... 1/2001

      Paul Claudel v otváracej scéne Hodvábnej punčochy vylíčil situáciu veriaceho človeka vo veľkej a presvedčujúcej obrazovej vízií. Misionár, jezuita, brat hrdinu Rodriga, svetáka, blúdiaceho a pochybného dobrodruha medzi Bohom a svetom, je predstavovaný ako stroskotanec na lodi. Jeho loď potopili námorní lupiči a on sám bol priviazaný na brvno stroskotanej lode a tak teraz pláva na tomto kuse dreva v búrlivých vodách oceánu. Jeho posledným monológom začína divadlo: „Pane, ďakujem ti, že si ma takto priviazal. Stávalo sa mi občas, že sa mi tvoje prikázania videli byť namáhavé a moja vôľa bezradná pred tvárou tvojich ustanovení a zlyhala. Ale dnes nemôžem byť tesnejšie priviazaný k tebe, ako som teraz a ak môžem aj trochu pohýbať údmi, žiaden nemôžem – ani len trochu – od teba oddialiť. A tak som skutočne pribitý na kríž. Kríž však, na ktorom visím, už nie je pripevnený na nič. Pláva po mori.“
      Na kríž pripevnený človek a kríž neupevnený na nič – plávajúci ponad priepasť. Ťažko možno dnes dôraznejšie a lepšie opísať situáciu, ako sa to stalo v tomto obraze. Len holé, ponad nič sa potácajúce brvno zdá sa ho držať a vyzerá to tak, ako by si človek mal vyrátať okamžik, v ktorom sa musí potopiť. Len holé brvno ho spája s Bohom, ale drží ho nevyhnutne a na konci vie, že toto brvno je mocnejšie, ako nič, ktoré pod ním vrie, ale, že predsa len tu ostáva ohrozujúca moc ničoho.
      Obraz obsahuje ešte okrem toho ďalšiu dimenziu, ktorá sa zdá dokonca tým najdôležitejším v celej veci. Lebo tento stroskotaný jezuita nie je sám, ale v ňom je zobrazený aj osud jeho brata, ktorý sa obrátil k Bohu chrbtom, lebo jeho cieľom nie je čakanie, ale „vlastnenie dosiahnuteľného ako by mohol byť inde, ako si ty“.
29.11.2010 | Čítanosť(3619)
Téma: Lk 17, 6 / Viera
25.06.2003 | Čítanosť(2489)
Téma: Viera


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet