24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nič nie je zbytočnejšie ako kresťan, ktorý sa nestará o spásu druhých... Ak kvas neprekvasí cesto, možno ho nazvať kvasom? Nehovor: Ja nie som schopný pohnúť druhými. Ak si kresťan, nie je možné, aby sa okolo teba niečo nedialo... Tu ide o podstatu kresťanstva. Tvrdiť, že kresťan nemôže byť užitočný druhému je rovnako protirečivé, ako upierať slnku schopnosť osvetľovať.

~sv. Ján Zlatoústy~

20.06.2003 - Miron
čítanosť701 reakcie0
(Share 208 0)


Ef 6, 18-24

Príhovor

      V závere svojho listu Efezanom sv. Pavol prosí kresťanské spoločenstvo o modlitby. Zároveň pripomína vytrvalosť v modlitbe. Podstata tohto poučenia pochádza od Ježiša Krista, ktorý nám vyrozprával podobenstvo o neodbytnej vdove práve preto, aby zdôraznil, že sa treba stále modliť a neochabovať (pozri Lk 18, 1).
      Vytrvalo sa modliť znamená neprestajne prosiť, neustále dúfať a nikdy sa nevzdávať. Boh sľúbil, že nás vždy vypočuje, ba dokonca, že vypočuje naše modlitby ihneď (pozri Lk 18, 7). A Boh predsa vždy dodrží svoje slovo.
      To sa však akoby nezhoduje s našou skúsenosťou. Mnoho krát sa nám zdá, že Boh Nepočuje naše prosby a že vôbec na ne neodpovedá. Je tomu tak? Nestojí si Boh za prísľubom, ktorý nám dal?
      Boh je Otec, ktorému ide o naše dobro. Pozemský otec rýchlo a ihneď vypočuje prosbu svojho dieťaťa, keď ide o dobrú vec. Niekedy však necháva dieťa čakať, len aby v ňom vypestoval určité dobré návyky. A v niektorých prípadoch, keď dieťa prosí o niečo, čo je pre neho škodlivé alebo nebezpečné, napriek všetkej naliehavosti nevypočuje svoje dieťa.
      V modlitbe je to rovnaké. Ak sú naše prosby zamerané k dobrému cieľu, teda k spáse, Boh ihneď vypočuje naše prosby. Ak nás však nechá čakať, tak len preto, aby v nás vypestoval väčšiu vieru i nádej. A je celkom prirodzené, že prosby, ktoré by mohli ohroziť našu večnosť, nevypočuje.
      A je ešte jedná vec, prečo sa nám niekedy zdá, že Boh nereaguje na naše prosby. Boh je veľký a veľké sú i jeho dary. A tak sa stáva, že ak sme zameraní na celkom malú konkrétnu vec, nespozorujeme, že sme boli obdarovaní veľkým darom, ktorý rieši našu prosbu.
      Modlime sa teda s veľkou dôverou a vytrvalosťou. Buďme múdri pri formulovaní našich prosieb. A neustále ďakujme Bohu za jeho dobrodenia zjavné i skryté. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2090)
Ef 6, 10-24
12.06.2003 | Čítanosť(1847)
Ef 6, 1-9


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet