23.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Budúcnosť Cirkvi nemôže byť a nebude utváraná tými, ktorí len vyrábajú recepty, ktorí sa len prispôsobujú danému okamžiku, ktorí len kritizujú druhých, ale seba pokladajú za meradlo celkom neomylné. Nebudú ju utvárať ani tí, ktorí vždy volia pohodlnejšiu cestu, ktorí sa vyhýbajú utrpeniu. Bude ju vytvárať len sila tých, ktorí majú hlboké korene a ktorí žijú z čistej plnosti svojej viery.

~Riccardo Lombardi~

20.06.2003 - Miron
čítanosť801 reakcie0
(Share 215 0)


Ef 5, 33 – 6,9

Príhovor

      Apoštol Pavol nebol len brilantným teológom, ale dokázal aj náuku evanjelia pretaviť do praktických pokynov, ktoré mali usmerňovať život prvých kresťanov. Rady, ktoré sme počuli, sa dotýkajú rôznych stavov a ich povinností. Apoštol sa konkrétne obracia na deti a rodičov, na otrokov a ich pánov.
      Na prvý pohľad sa zdá, že tieto rady neprinášajú nič revolučné. Hlavne , čo sa týka vzťahu otroka a pána. Sv. Pavol nedáva radu k revolučnej zmene – k prepustení otrokov. Jeho rada vedie k najhlavnejšiemu príkazu evanjelia – k láske.
      Evanjeliové rady nevedú k násilnostiam. Pôsobia ako kvas, ktorý nenápadne kvasí a tým mení kvalitu cesta. Podobne tieto nenápadné a nerevolučné rady spôsobili takú zmenu v spoločnosti, ktorú by nedokázala žiadna revolúcia. Ženám a deťom sa prestala upierať ich dôstojnosť a vážnosť a otroctvo pod vplyvom evanjeliovej náuky sa pomaly začalo vytrácať. A to nielen medzi kresťanmi, ale v celej spoločnosti.
      Radostné posolstvo Ježiša Krista spôsobujú tiché, pokojné zmeny, ktoré od základov menia spoločenské poriadky.
      V tom tkvie rada i pre dnešnú dobu, ktorá je poznačená toľkými nešvármi. Vnímame ich, azda šomreme a čakáme na nejakého imaginárneho hrdinu, ktorý dá všetko do poriadku. Žiaden takýto hrdina však nepríde. My máme tú moc zmeniť svet, ak náš život bude svedčiť o prijatí evanjeliového posolstva.
      Pozrite. Mladý muž, kresťan, po ukončení školy nastúpil do svojho prvého zamestnania. Dostal sa do partie chlapov, kde sa neustále a veľmi hrubo hrešilo. Nikdy sa nepridal k tomuto ich zlozvyku, ani im ho nevyčítal, len sa za nich modlil. Po čase zistil, že sa hreší o niečo menej. Jeden z chlapov mu dal vysvetlenie: „Vieš, v tvojej prítomnosti si dávame pozor na jazyk. Keby si hrešil aj ty, to by bolo iné. Ani neviem, skade si zobral takú autoritu, že si pred tebou dávame pozor na jazyk.“
      Máme moc zmeniť svet. Nuž nebojme sa dôsledne prežívať svoju vieru v každodennom živote. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(2052)
Téma: Odpustenie / Ef 5, 13
17.12.2015 | Čítanosť(898)
Téma: Ef 5, 3-4 / Slovo / Reč
12.06.2003 | Čítanosť(1858)
Ef 5, 6-24
12.06.2003 | Čítanosť(1832)
Ef 5, 25-33
12.06.2003 | Čítanosť(1739)
Ef 5, 1-5


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet