27.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Majte nádej, lebo nádej prejde z vás do budúcich pokolení a oživí ich. Ale ak vo vás umrie, budúce pokolenia budú z mŕtvych ľudí.

~Juliusz Slowacki ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť579 reakcie0
(Share 213 0)


Utorok po 15. nedeli po ZSD / Gal 5, 11-21

Príhovor

      Rimania mali istý spôsob alebo útvar, ktorým útočili na hradby. Volali to „testudo“, korytnačka. Určitý počet vojakov sa postavil do radu, tesne vedľa seba. Za tento rad sa postavil druhý, tretí a ďalšie. Každý vojak si držal nad hlavou štít tak, že sa jeho štít presne zapájal do štítov všetkých susedov: dvoch, čo mu stáli po bokoch, tretieho, čo stál pred ním, a štvrtého, čo bol za ním. Takto utvorili veľký štvorec, ktorý mal nad sebou nerozbornú strechu zo štítov, podobnú šindľom na streche alebo štítkom korytnačky. pod touto strechou sa rovnakým krokom rútili k hradbám, ktoré mali dobyť. No strecha tejto „korytnačky“ bola nerozborná len dovtedy, dokiaľ každý vojak poslušne, podľa rozkazu kráčal tak ako ostatní a dokiaľ všetci ostávali pevne zomknutí.
      Ak by si niektorý bol pomyslel: „Je to otrokárčenie takto prepisovať človeku, ako má kráčať!“ a vystúpil by z radu, bol by zahynul a bol by do nešťastia vrhol aj ostatných, pretože rozbil „testudo“, strechu. Myslel by si, že sa stal synom slobody, a stal by sa synom smrti a s ním spolu, z jeho viny, ešte koľkí iní!(J. Chata, Ohnisko lásky str.283)
      Svätopisec i nám dnes adresuje slová: „Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia, len nedávajte slobodu za príležitosť telu, ale navzájom si slúžte v láske! Veď celý zákon sa spĺňa v jedinom slove, v tomto: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ Ale ak sa medzi sebou hryziete a žeriete, dajte si pozor, aby ste sa navzájom neponičili.“ (Gal 5, 13-15)
      Sloboda je niečo iné než neviazanosť. Užívajme teda svoju slobodu k rozhodovaniu sa pre život v láske, aby sme neničili, ale budovali, a tak pripravili seba i druhých pre dosiahnutie Božieho kráľovstva. Amen.

      Týždeň po 15. nedeli po ZSD

27.04.2016 | Čítanosť(822)
Téma: Hebr 12, 1
16.06.2003 | Čítanosť(2036)
Gal 5, 16-26
16.06.2003 | Čítanosť(1662)
Gal 5, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet