21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Boha vidia tí, ktorí ho vidieť môžu, tí, čo majú duchovné oči otvorené. Všetci majú oči, ale niektorí ich majú zakalené a nevidia svetlo slnka. Ale ak slepí nevidia svetlo, to ešte neznamená, že slnko nesvieti; slepí to musia pripísať sebe a svojim očiam... Tak ani človek, ktorý má v sebe hriech, nemôže vidieť Boha.

~sv. Teofil Antiochijský~

20.06.2003 - Miron
čítanosť542 reakcie0
(Share 206 0)


Téma: Štvrtok po 14. nedeli po ZSD / Gal 3, 23 - 4,5

Príhovor

      Raz sa mi jedna žena zdôverila: „Otče, so mnou je to veľmi zle?“ „Čo sa vám stalo?“ spýtal som sa.
       „Niečo nie je v poriadku s mojou modlitbou.“ Na otázku, ako to myslí, povedala, že je vôbec „nesedí“ modlitba ruženca. Modlí sa ho síce, ale nech sa snaží ako chce, vždy je to také mechanické. To ju veľmi trápilo, pretože všade počuje zdôrazňovanie potreby tejto modlitby.
      Možno, že i niekto z vás má podobný problém. A nemusí ísť len o ruženec. Skúsme sa pozrieť na tento problém. Sv. Pavol v dnešnom čítaní hovorí: „Už niet Žida ani Gréka, niet otroka ani slobodného, niet muža a ženy, lebo vy všetci ste jeden v Kristovi Ježišovi.“(Gal 3, 28)
      Pri uskutočňovaní kresťanskej dokonalosti sa strácajú mnohé rozdiely. Duchovný život je život vo Svätom Duchu. A ten je jeden pre všetkých. Ak čítame životopisy svätých, tak zisťujeme mnohé podobnosti v zmýšľaní a konaní, i keď žili v rôznych storočiach. Táto podobnosť je dielom Svätého Ducha. Je to pripodobnenie sa k ideálu, ktorým je Kristus. To je spoločné pre všetkých kresťanov.
      Na druhej strane tak ako sa líši kvet od kvetu, tak sa líši kresťan od kresťana, svätec od svätca. Z množstva prostriedkov duchovného rastu si každý vyberá to, čo najlepšie zodpovedá jeho vnútru i vonkajším podmienkam. Inak sa modlí dieťa, inak vojak, inak rehoľník, inak žena. Ale to neznamená, že by sa niekto z nich modlil zle, ak sa úprimne obracia k Bohu.
      Je dôležité hľadať, aké formy osobnej zbožnosti nám najviac vyhovujú a vedú k vrúcnemu osobnému vzťahu k Spasiteľovi.
      Keď som sa tej ženy, ktorú som spomínal na začiatku, spýtal, ako sa modlí, tak povedala: „Najradšej mám Otčenáš. Zastavujem sa pri každom slove a uvažujem o jeho obsahu. Potom tiež rada čítam Sväté písmo. Napríklad, keď som čítala o topiacom sa Petrovi, tak som si vytvorila krátku modlitbu: „Pane, daj mi silnú vieru: „A túto modlitbu som cez deň často opakovala. Takto sa usilujem každý deň sformovať novú modlitbu. Ale neviem, či je to správne.“
      Povedzte, možno tejto žene niečo vyčítať? Ak jej takýto spôsob modlitby pomáha k duchovnému rastu a k osobnému vzťahu k Spasiteľovi, potom je všetko v poriadku. Amen.

      Týždeň po 14. nedeli po ZSD

16.06.2003 | Čítanosť(1857)
Gal 3, 1-18
16.06.2003 | Čítanosť(1589)
Gal 3, 19-29


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet