22.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Všetko môže počkať - okrem lásky. Kto nechá lásku čakať, urazí toho najdôležitejšieho hosťa života.

~HANS KRUPPA~

20.06.2003 - Miron
čítanosť386 reakcie0
(Share 165 0)


2 Kor 10, 7-18

Príhovor

      V krajinách, kde vládnu tuhé zimy, neraz možno spozorovať túto udalosť. Keď hory zapadnú veľkým snehom, vlci sa hromadia a púšťajú sa na roviny. Túlajú sa neraz celé hodiny a dni, kým nenájdu nejakú korisť. Následkom hladu a únavy slabšie zvieratá začínajú odpadávať. Keď to zbadajú silnejšie, začnú ich hrýzť a trhať. Prepadnuté zviera sa bráni a zavýja z celej sily. Keď to počujú ostatní vlci, idú tam a všetci sa vrhnú na to poľutovaniahodné zviera.
      To je obraz, ktorý nájdeme i v ľudskej spoločnosti. Nájdu sa nesvedomití ľudia, ktorí ako draví vlci trhajú statočnosť a dobré meno blížneho, ktorý sa pre svoju krotkú povahu nebráni. Keď to vidia ostatní, nie aby sa chudáka zastali, ale ešte pomáhajú trhať statočnosť a dobré meno blížneho. (F. Dancák, Da1 nám príklad, l. dodatok, s.62)
      Niečo podobné sa odohralo i v Korinte. Falošní učitelia podnecovali veriacich, aby si nevšímali sv. Pavla a tým ani jeho slová. Sv. Pavol sa musel brániť pred nespravodlivými obvineniami z ich strany. Robí to tým, že poukazuje na svoju veľkosť. A to nazýva „nerozumnosťou“. Uvádza tri dôležité veci: má Kristovu moc a autoritu, chce naplniť Boží plán a nie osláviť sám seba, má autoritu, pretože im zvestoval evanjelium.
      Falošní učitelia urobili jednu veľkú chybu. Namiesto toho, aby porovnávali svoj život s Božími normami, porovnávali ho so životom ostatných ľudí. Takto sa im zaiste ukázal ich život takmer ako dokonalý a to ich viedlo k pýche. Preto nemohli zniesť sv. Pavla ani jeho slová. Dôveru si však nezaslúži ten, koho chvália ľudia, ale ten, koho chváli Boh.
      Nuž nestarajme sa, ako žijú druhí. Radšej sa pýtajme nakoľko sa náš život podobá tomu, čím nás chce mať Boh. Takto sa ubránime pýche, ktorá by nás chcela zviesť k pohŕdaniu blížnym. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(464)
2 Kor 9, 12 - 10,7
12.06.2003 | Čítanosť(1817)
2 Kor 10, 01-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet