22.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Duchovné čítanie prináša pokrm do úst duše, meditácia ho prežúva, modlitba ho rozdrobí a kontemplácia je chuť, ktorá človeka napĺňa radosťou a silou.”

~opát Guigo II. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť549 reakcie0
(Share 186 1)


2 Kor 8, 7-15

Príhovor

       „Svet sa zmenil!“ V poslednej dobe často počujeme toto konštatovanie, ktoré naráža na negatívne prejavy súčasnosti. Ak však hovoríme „svet“ nemyslíme tým niečo neživé. Svet to sú ľudia. Ja, ty, naši blízki. Svet je taký, akí sú ľudia, ktorí ho naplňujú. Čo sa to teda deje s ľudstvom? Aká zmena v ňom nastala? Odpoveď je jednoduchá a zároveň zložitá. Nemôžeme poprieť, že sme nasiaknutí konzumizmom. Tento štýl života núti človeka nasýtiť svoje túžby po „vlastníctve“. Môže ísť o materiálne veci, ale i o naplnenie rôznych zmyslových pôžitkoch. Či chceme alebo nie, toto úsilie vedie k egoizmu, ktorý nedokáže vidieť potreby druhých, ale sleduje iba vlastné dobro.
      Liekom na túto chorobu je dávanie. Sv. Pavol sa tejto témy dotýka v súvislosti so zbierkou pre núdznych v Jeruzaleme. V závere naráža na udalosť s mannou v Starom zákone (Ex 16,18): „Kto mal mnoho, nemal prebytok, a kto málo, nemal nedostatok.“
      Teda dávanie, ktoré je jednou z podôb lásky môže pomôcť našej súčasnosti. Je to asi ako s pitnou vodou. Čím viac vody studňa vydáva, tým má vodu čistejšiu a kvalitnejšiu. Čím viac si vody necháva pre seba, tým je voda horšia, môže i zahnívať a dokonca sa môže stratiť.
      Ak sa nás bolestivo dotýkajú negatívne prejavy súčasnosti, urobme prvý krok sami. Začnime bojovať s konzumizmom „dávaním“. Je to zbraň proti egoizmu. Je to prejav pravej lásky, ktorá má moc zmeniť svet. Príkladom nech nám je „milosrdný Samaritán“. Kňaz i chrámový služobník nedali ranenému nič, išli ďalej. Samaritán mu dal svoju pozornosť, čas, súcit, ošetrenie, prostriedky na výdavky v hostinci...
      Niekedy stačí tak málo. Nuž pamätajme si, že „blaženejšie je dávať, ako prijímať“. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(1520)
2 Kor 8, 16-24
12.06.2003 | Čítanosť(1496)
2 Kor 8, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet