21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Cit pre poetické slová a schopnosť prijať ich je jednou z podmienok počúvania a porozumenia Božieho slova.

~Karl Rahner~

20.06.2003 - Miron
čítanosť606 reakcie0
(Share 206 1)


Sobota po 22. nedeli po ZSD / 2 Kor 8, 1-5

Príhovor

      Známy kazateľ sa obrátil na ľudí, aby dali dary na dobročinnú akciu. Mnohí prišli, aby predstavili to, čo dávali z lásky. Medzi nimi bolo aj malé dievčatko – mrzák, ktoré dokrívalo až na koniec radu. Stiahlo si z prsta prsteň, položilo ho na stôl a vrátilo sa späť.
      Po bohoslužbách poslali po dievčatko usporiadateľa. Zaviedol ho do kazateľovej pracovne. Kazateľ povedal: „Moja drahá, videl som, čo si urobila. Bolo to prekrásne. Odozva obyvateľov však bola taká veľkorysá, že máme dosť, aby sme sa postarali o tých, čo sú v núdzi. Nemáme právo nechať si tvoj vzácny prsteň, takže sme sa rozhodli, že ti ho vrátime.“
      Na jeho prekvapenie dievčatko rázne pokrútilo hlavou na znak nesúhlasu. „Vy mi nerozumiete,“ povedalo. „Ja som ten prsteň nedala vám. Ja som ho dala Bohu.“
      Podobné chápanie dávania mali aj macedónske cirkvi, ktoré sv. Pavol chválil v liste veriacim v Korinte. Išlo o zbierku pre núdzou postihnutých veriacich v Jeruzaleme. Táto chvála má svoje opodstatnenie v tom, že veriaci v týchto cirkvach nedávali zo svojho prebytku, pretože ako hovorí sv. Pavol, žili v krajnej chudobe. Apoštol ich uvádza ako krásny príklad štedrosti, aby povzbudil korintských veriacich, ktorí boli na tom materiálne oveľa lepšie k podobnej štedrosti.
      Kresťanstvo ako prvé v hostórií ľudstva začalo s charitatívnou činnosťou. Veriaci takto svojim dávaním uvádzali do praxe Kristovo učenie. Takto vznikli mnohé charitatívne diela. My sa dnes pripájame k tejto sociálnej činnosti cirkvi svojím dávaním. Je však naše dávanie podobné dávaniu macedónskych cirkvi alebo spomínaného dievčatka? Amen.

      Týždeň po 22. nedeli po ZSD

20.06.2003 | Čítanosť(599)
2 Kor 8, 7-15
12.06.2003 | Čítanosť(1559)
2 Kor 8, 16-24
12.06.2003 | Čítanosť(1534)
2 Kor 8, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet