21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ešte vám poviem o márnosti dočasných bohatstiev a o úžitku dobrých skutkov. Najviac sa máme zamyslieť nad tým, že keby si aj niekto chcel ponechať svoje bohatstvo, zákonom smrti od nich bude aj tak odtrhnutý. Prečo teda pre kráľovstvo nenecháme svoje majetky, ktoré aj bez toho máme stratiť? Prečo nerobíme dobré skutky? Kresťania nech sa nestarajú o to, čo nemôžu zobrať so sebou. Celou silou to hľadajme, čo nás povznesie do neba, a to: múdrosť, čistotu pravdu, dobročinnosť, silnú vieru v Krista, srdce, ktoré premáha zlobu. Keď toto budeme hľadať, vystavíme si na zemi život bez smútku.

~sv. Anton Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť399 reakcie0
(Share 179 0)


2 Kor 7, 10-16

Príhovor

      V súčasnosti sa veľkej obľube teší literatúra, ktorá vedie človeka k zdravému životnému štýlu. Týka sa to nielen zmeny stravovacích návykov, ale ide hlavne o určitú psychohygienu. Úspech takéhoto druhu literatúry je podmienený tým, že po svete dnes chodia desaťtisícky ľudí, ktorých trápi depresia a úzkosť. I keď to populárna psychológia označuje všelijakými názvami, pravda je taká, že to nie je nič iné, ako následky skrytých hriechov.
      Zlé svedomie je vždy svedomie plné strachu. Čím sa človek viac pokúša uniknúť pred vinou, ktorú v sebe nosí, tým viac sa dostáva do smútku a úzkosti. Pred vinou sa nedá utiecť. Heslá ako: „musíš sa s tým vyrovnať sám!“ a podobne, sú iba prázdnymi slovami, pretože človek potrebuje počuť slová odpustenia, slová, ktoré by z neho sňali vinu. Neveriaci však nevie, u koho má hľadať takéto slová. Kresťan však pozná cestu. Vie, kde môže ísť s prosbou o odpustenie, vie, že môže znovu začať od začiatku. Pokánie - to je cesta, ktorú dnes mnohí márne hľadajú. Nie, že by o nej nevedeli, ale hovoria si: „Ja mám v duši smútok. Čo mi pomôže, keď sa ešte viac ponorím do svojej biedy?“ A hľadajú oslobodenie v „zábave“.
      Sv. Pavol nám však dnes hovorí: „Veď zármutok podľa Božej vôle spôsobuje pokánie na trvalú spásu, zármutok podľa sveta spôsobí smrť.“
      V dejinách Cirkvi nenájdeme svätca, ktorý by nebol plný radosti. Z čoho čerpali svoju radosť a optimizmus? Ako to, že neboli plní úzkosti a depresie? Odpoveď je jednoduchá: Išli cestou pokánia. Uvedomovali si svoje hriechy, ale neutekali pred nimi. Prinášali ich Bohu s prosbou o odpustenie. A v Božom odpustení našli zdroj radosti a optimizmu.
      Nemusíme sa zháňať po literatúre, ktorá by nás chcela doviesť ku krásnemu životnému štýlu. Ten nedosiahne nikto, nech by už mal všetku literatúru tohto druhu preštudovanú. Dosiahne to iba ten, kto skrze pokánie a Božie odpustenie nájde pokoj, ktorý dáva Boh. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(401)
2 Kor 7, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(1371)
2 Kor 7, 1-16


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet