23.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pôst zaháňa pokušenie, nabáda k zbožnosti, robí ťa priateľom rozvážnosti, vedie k zachovávaniu čistoty. Pôst je matka zdravia, vychovávateľ mládeže, okrasa staroby, dobrý spolucestujúci.

~sv. Bazil Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť546 reakcie0
(Share 180 0)


2 Kor 6, 11 16

Príhovor

      V jednej farnosti bol zatvorený chrám. Ani nebol znesvätený. Len pre určitú neposlušnosť veriacich vo veľmi dôležitej veci a pre ich odboj uvalil arcipastier na farnosť interdikt, zákaz konať bohoslužby. Veriaci boli nešťastní a čoskoro sa poslušne podrobili ustanoveniu arcipastiera. Nemohli zniesť uprostred farnosti chrám, ktorého dvere sa ani v nedeľu, ani vo sviatok neotvoria, ktorého zvony onemeli a kde sa nekoná obeta. Keď biskup sňal z farnosti interdikt, bez akejkoľvek novej posviacky sa v ňom mohli a aj sa konali bohoslužby.(Dr. Jozef Chata, Ohnisko lásky, str.52)
      V tomto prípade chrám znesvätila neposlušnosť veriacich. Chrám môže znesvätiť i veľký zločin, ktorý sa v ňom odohrá. Chrám sa znesväcuje aj zbúraním: prestáva byť chrámom, Boh ho opúšťa.
      Sv. Pavol nám v dnešnom čítaní pripomína, že sme chrámom živého Boha. Chrámom živým, nie z kameňa a tehál. Pri sv. krste príde do duše človeka prebývať Trojjediný Boh a ostáva v tomto svojom chráme, kým si len duša zachová posväcujúcu milosť.
      Ak sme takto zasvätení Bohu, akože môžeme utekať k nejakým bôžikom. Preto sv. Pavol hovorí: „Neťahajte jarmo s neveriacimi!“ Nech sú týmito bôžikmi bohatstvá, či rozkoše, či ľudia, či čokoľvek iné, v porovnaní so živým Bohom sú to len mŕtve modly.
      Murované chrámy možno znesvätiť. Ale i živé chrámy, ktorými sme my, možno znesvätiť hriechom. A Boh odchádza. A duší, ktoré Boh takto opustil, sa zmocňuje diabol.
      Usilujme sa o uvedomelý duchovný život, čerpajme hojne z prameňov milosti, ktoré nám Boh ponúka, dovoľme, aby nás horúca láska očisťovala od všetkej nečistoty, ktorá by mohla znesvätiť živý chrám živého Boha. Amen .
12.06.2003 | Čítanosť(1705)
2 Kor 6, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet