21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kresťanské tajomstvá tvoria nerozdielny celok. Keď sa človek zahĺbi do jedného, je vedený k ostatným.”

~SV. EDITA STEINOVÁ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť751 reakcie0
(Share 219 0)


2 Kor 5, 10-15

Príhovor

      Nedávno som mal zaujímavý rozhovor s jednou babkou. Posťažovala sa na mladých ľudí, to staršia generácia často robí, ale táto babka hovorila o pravdivých a konkrétnych veciach. Nebolo to ani tak sťažovanie sa, ako vyliatie bolesti, ktorá bola v jej srdci. Na konci však povedala výčitku, ktorá smerovala na mňa: „To všetko je preto, že sa dnes tak málo káže o pekle!“
      Zaiste, dnes kazateľnica nie je miestom zvestovania síry a ohňa. Dôraz sa dnes i v budúcnosti bude dávať na zvestovanie radostnej zvesti, ktorú nám priniesol náš Spasiteľ. To však neznamená, že peklo neexistuje. Sv. Pavol, hlásateľ Božej milosti, sa nás snaží priviesť k Bohu zvestovaním jeho milosrdenstva a lásky a nie hrozbou pekelných muk. Pritom však nezabúda upozorniť na existenciu pekla. Hovorí: „Veď sa všetci musíme ukázať pred Kristovou súdnou stolicou, aby každý dostal odplatu zato, čo konal, kým bol v tele, či už dobré a či zlé.“(1 Kor 5, 10)
      Peklo je miesto, kde niet Boha. Preto musí byť peklo. Božie milosrdenstvo sa musí prejaviť v tom, že existuje nejaká skrýš pre tých, čo chcú byť po celú večnosť mimo všetkého poriadku a mimo Boha, čo si sami chcú na veky stačiť. Peklo je bez lásky a na veky vekov bude bez lásky, pretože je bez Boha. Je pre tých, čo chceli žiť bez Boha a bez lásky.
      Človek sa sám odsudzuje do pekla. Boh mu po celý život ponúka pomoc, no ak je niekto zatvrdlivý...
      Chýrny filmový režisér Henri Georges Clouzot kedysi nebol ľahostajný ku kresťanstvu. Nenávidel ho a v nejednom filme dourážal. Neskoršie, po svojom obrátení, sám sa priznal, že „človek necíti potrebu uraziť niekoho, v koho neverí“. Ale vie to aj zdôvodniť: „Ak nám niekto ponúka lásku a my mu nevieme lásku splácať láskou, nenávidíme ho.“ Dnes už neuráža ani kresťanstvo ani Boha. Je taký horlivý, že tri razy do týždňa vo voľných chvíľach zhromažďuje k sebe dietky zo svojho okolia a vysvetľuje im Sväté písmo.
      Keď sa ho Božia milosť dotkla, začal veľmi opatrne modlitbou: „Bože, ak si...“ Ale predsa sa len ozval na hlas volajúcej Božej lásky. (podľa: Dr. Jozef Chata, Ohnisko lásky, s.97)
      Nemusíme sa pekla báť, ak budeme odpovedať na volanie Božej lásky svojou láskou. Preto nie je až tak potrebné hovoriť o pekle, ako skôr o cestách, ktoré vedú k Bohu a k nebu. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(1639)
2 Kor 5, 1-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet