20.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Človek nikdy nie je taký krásny, ako keď prosí o odpustenie alebo sám odpúšťa.”

~JEAN PAUL ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť660 reakcie0
(Share 190 0)


2 Kor 4, 1-12

Príhovor

      Keď pozorne čítame sväté evanjelium a uvažujeme o ňom, nemôžme prehliadnuť, aký veľký dar nám v ňom Boh dáva. Veď táto radostná správa dáva zmysel i smer ľudskému životu. Pri čítaní evanjelia v nás znovu a znovu ožíva zápal zbožnosti, vznikajú nové predsavzatia. No prichádzajú aj pády, ktoré nás usvedčujú z ľudskej slabosti. Preto až veľmi dobre chápeme slová sv. Pavla, ktorý hovorí o slabosti i sile apoštolov.
      Slabé ľudské telo prirovnáva k hlinenej nádobe, v ktorej je poklad, čiže svetlo evanjelia. Ale hneď aj udáva dôvod:“... aby mal Boh zvrchovanú moc, a nie my.“(2 Kor 4, 7)
      Rôzne ľudské slabosti nás budú vždy sprevádzať a budú nám hovoriť o našej odkázanosti na Boha. Budú nás viesť vždy ku kajúcnosti, k prosbám o Božie milosrdenstvo. Na druhej strane to však neznamená, že voči slabostiam nemáme bojovať. Bojovať máme, a to z celej sily. Veď sme boli povolaní k dokonalosti. Čo teda máme robiť, aby sme tento boj vyhrali? V prvom rade musíme ovládnuť svoju vôľu, lebo len tak budeme môcť ovládať svoje vášne.
      Musíme tiež dbať o ochranu zmyslov. Zmysly sú akoby okná do duše. Ak cez ne prenikne niečo škodlivé, ničí to duchovný život.
      Modlitba má svoje pevné miesto v tomto boji so slabosťami. Evanjelista Matúš nám pripomína Ježišovu výzvu k bdeniu a modlitbe, aby sme neprišli do pokušenia (Mt 26, 41).
      Sviatosti, zvlášť sv. prijímanie je dôležité. Oslabuje zlé náklonnosti, spôsobuje vnútorný mier a pokoj.
      Nakoniec je to aj úprimnosť k spovedníkovi. Ak nie sme k spovedníkovi celkom úprimní, potom sa ocitneme raz v jednej raz v druhej krajnosti, od ľahostajnosti k úzkostlivosti.
      Hľa, koľko prostriedkov nám Boh dáva skrze Cirkev. A to sme vymenovali len pár najzákladnejších. Nemusíme sa teda báť svojich slabostí, ale s odvahou sa môžeme pustiť do boja o ich odstránenie. Amen.
13.01.2007 | Čítanosť(965)
Téma: Lk 2,14 / 2 Kor 4,6
12.06.2003 | Čítanosť(1787)
2 Kor 4, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet