24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Bol jeden mních, ktorého, keď sa chystal ísť na bohoslužbu, prepadla zimnica a horúčka a v hlave cítil zvláštne napätie. Ale on si povedal: „Som chorý, a je celkom možné, že zomriem. Musím sa vzchopiť a skôr než umriem, musím ísť do zhromaždenia.“ S touto myšlienkou sa prebral a navštívil bohoslužbu. A keď liturgia skončila, prešla i horúčka. Zasa raz dokázal tejto myšlienke vzdorovať, išiel do zhromaždenia a tým ju premohol.

~Apophtegmata 311 ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť572 reakcie0
(Share 191 0)


Sobota po 20. nedeli po ZSD / 2 Kor 3, 12-18

Príhovor

      Keď sa Mojžiš vrátil z hory Sinaj s Božími prikázaniami, jeho tvár žiarila od Božej prítomnosti (Ex 34, 29-35). Aby sa ľudia nedesili jeho žiariacej tváre, zakryl si ju závojom. Týmto chce sv. Pavol ilustrovať pomíňajúci sa starý systém. Dedičstvo Židov bolo ako závoj pýchy, ktorý ľuďom bránil v Písme vidieť zmienky o Kristovi. Keď sa človek stane kresťanom, keď sa obráti, tento závoj spadne. Aj keď tento obraz sv. Pavol použil mysliac na Židov, predsa sa dá aplikovať na všetkých ľudí v dejinách, ktorí skrze pýchu nedokázali spoznať Krista.
      Nikdy na mňa nepôsobili argumenty neverca a logika,“ napísal Exupéry, „ktorí mi hovorili: Ukáž mi teda tú ríšu ducha, ukáž mi Boha, lebo vidím a hmatám iba kamenie a stavebnú hmotu a verím len v to kamenie a rozličnú hmotu, ktorých sa môžem dotknúť. - Nikdy som si nenamýšľal, že by som ich mohol poučiť a ukázať im tajomstvo, ktoré je príliš krehké, než aby sa dalo formulovať. Takisto ich nemôžem preniesť na vrchol hory a ukázať im pravdu krajiny... ako im nemôžem umožniť, aby vychutnali hudbu, ak sa jej nezmocnili predovšetkým sami...“
      Pýcha je vždy „závojom“, ktorý znemožňuje vidieť veci nadprirodzené a podstatné. Naše cvičenie v pokore (príležitostí k tomu máme denne neúrekom) nám pomôže vyhnúť sa tejto pýche, tejto slepote. Amen.

      Týždeň po 20. nedeli po ZSD

20.06.2003 | Čítanosť(690)
2 Kor 3, 4-11
12.06.2003 | Čítanosť(1801)
2 Kor 3, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet