20.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Je pravda, že žijeme v hroznom čase. Ale doba je len natoľko hrozná, nakoľko je sumárnym obrazom ľudí, a človek je natoľko obrazom hrôzy, nakoľko sa líši od Božieho obrazu, nakoľko sa zredukoval zo svojej podstaty. Ľudstvo má takých filozofov, akých si zasluhuje, a zlo sa priostruje nato, aby nakoniec nebolo iného východiska než dobro.”

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť582 reakcie0
(Share 152 1)


2 Kor 2, 3-15

Príhovor

      Sv. Pavol neustále bojoval s tými, ktorí chceli zviesť Boží ľud z pravej cesty a celý svoj život nasadil na šírenie evanjelia. Počas troch misijných ciest neúnavne ohlasoval dobrú zvesť, obracal ľudí k Bohu a zakladal jednotlivé cirkvi. Mladí veriaci však boli ľahkou korisťou pre falošných učiteľov. Falošní učitelia predstavovali pre šírenie evanjelia a pre mladú Cirkev neustálu hrozbu. Preto sv. Pavol musel tráviť veľa času napomínaním a uvádzaním veriacich na správne cestu.
      Toto bol problém i v Korinte. V prvom liste veriacim v Korinte sv. Pavol odpovedá na ich konkrétne problémy. Písal priamo k veci a väčšina veriacich tento list prijala kladne. Boli tam však aj falošní učitelia, ktorí z nenávisti voči Pavlovi začali popierať jeho autoritu apoštola a ohovárali ho.
      Druhý list Korinťanom nemá ráz praktických rád ako prvý list. Je to skôr osobný list, osobné svedectvo sv. Pavla, v ktorom obhajuje svoju autoritu a pravdivosť svojho posolstva. Z listu cítiť lásku sv. Pavla k veriacim v Korinte, ako aj bolesť z rozdelenia, ktoré spôsobili falošní učitelia.
      Obraz, ktorý nám o Cirkvi v Korinte vytvárajú listy sv. Pavla ukazuje, že Cirkev nebola bez chýb a bez hriechov. Skutočne len Božia moc mohla zachovať duchovný život v tak slabom a porušenom spoločenstve, akým bolo spoločenstvo v Korinte.
      I keď od doby napísania tohto listu prešli mnohé storočia, v podstate sa toho veľa nezmenilo. I dnes vystupujú falošní učitelia, ktorí chcú zmiasť tých, ktorí uverili v Krista. Praktiky sú pravda iné, ale sleduje sa ten istý cieľ. Korinťania, ktorí sa držali slov sv. Pavla v tejto skúške obstáli. Aj my obstojíme v skúškach dnešných dní, ak sa budeme pevne držať Božieho slova a učenia Cirkvi. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(571)
2 Kor 2, 14 - 3,3
12.06.2003 | Čítanosť(1650)
2 Kor 2, 1-17


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet