25.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Skrze Sväté písmo hovorí Svätý Duch. Pretože Boh, ktorý nás stvoril, pozná slabosť nášho ducha a silu nepriateľa, dal nám ho ako zásobu zbraní a liekov.

~sv. Efrém ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť991 reakcie0
(Share 280 0)


Téma: Vianoce

Myšlienky... 102/2000

       Na Štedrý večer v roku 1914 v zákopoch západného frontu 1. svetovej vojny nastal pokoj. Žiadne strieľanie. No napriek tomu zbrane ostali namierená na zákopy nepriateľa. Skupina anglických vojakov začala rozprávať o to, ako trávia tento svätý večer doma. Zrazu začuli vzdialený spev. Nahli sa na okraj zákopu a načúvali. Bola to nemecká vianočná pieseň, ktorá sa ozývala z nepriateľských zákopov. Keď nepriatelia skončili pieseň, anglickí vojaci ostali bez slova. Po chvíli jeden z nich pretrhol ticho. Začal spievať známu anglickú koledu. Postupne sa k nemu pridávali aj ostatní. Spievali nahlas, tak nahlas, aby to bolo počuť až do nemeckých zákopoch. Akonáhle skončili, Nemci ihneď začali spievať pieseň „Tichá noc“. Angličania sa pridali vo svojom jazyku. A tak sa na bojisku ozývala tá istá pieseň v dvoch jazykoch.
       Angličania zrazu spozorneli. Z nepriateľských zákopoch vyšiel nemecký vojak. Išiel pomaly a mával bielou látkou. Keď sa priblížil, videli, že v druhej ruke má balíčky čokolády. Pomaly zo zákopoch povychádzali všetci vojaci. Bojisko sa stalo neutrálnou pôdou, kde si navzájom podávali ruky, obdarovávali sa cukríkmi, cigaretami i kalíškami alkoholu. Ukazovali si fotografie svojich drahých, od ktorých ich vojna oddelila. V ten večer sa odohrala iba jedna bitka – a to o víťazstvo v štedrovečernom futbale, ktorý si nakoniec zahrali.
       Nakoniec sa vrátili do zákopoch. Opäť na seba zamierili zbrane. Ale pre týchto vojakoch to už nebolo ako predtým. Nepriateľ už nebol bez tváre. Teraz už to boli priatelia, ktorí sa dokázali obdarovať, ktorí si zahrali futbal. Tichá svätá noc, noc narodenia Ježiša Krista, zbratala tieto nepriateľské vojenské sily. Na druhý deň bola anglická aj nemecká jednotka prevelená z tohto úseku frontu.
       Vojaci už v tých druhých nevideli nepriateľov, ale svojich bratov.
       Vianočné sviatky vstúpili i do našich sŕdc. V týchto sviatočných dňoch zrejme umĺkli zbrane na tých rôznych frontoch, kde „bojujeme“ voči svojim blížnym. Koľko narušených vzťahov medzi nami nás povoláva do zbrane, aby sme uskutočnili pomstu, odplatu za rôzne „nespravodlivosti“, ktoré na nás dopadli. Kiež by sme v tieto sväté dni dokázali spoznať v týchto blížnych svojich bratov. Kristus prichádza tak pre nás ako aj pre nich. Táto pravda by nás mala odzbrojiť natoľko, aby sme v nasledujúce dni nedokázali pozdvihnúť pomyslenú zbraň voči svojmu blížnemu – veď tu ide o brata...
20.06.2003 | Čítanosť(4979)
Téma: Vianoce / Mt 1, 22
20.06.2003 | Čítanosť(3891)
Téma: Vianoce / Mt 1, 22
19.12.2003 | Čítanosť(2813)
Téma: Vianoce
25.06.2003 | Čítanosť(1965)
Téma: Vianoce
25.06.2003 | Čítanosť(1749)
Téma: Vianoce


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet