22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Diabol robí všetko možné, aby vyhnal pokoj z vášho srdca. Lebo vie, že Boh prebýva v pokoji a práve tam, kde je pokoj, koná veľké vecí.

~Lorenzo Scupoli ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť795 reakcie0
(Share 190 0)


Mk 8, 30-34

Príhovor

      V živote hľadáme také riešenie problémov, ktoré je najmenej bolestivé a namáhavé. Keď ide o našu prácu, tak je to múdre a správne. No musíme si uvedomiť, že v duchovnom živote takéto riešenie problémov nie je vždy najsprávnejšie.
      Dosvedčuje to aj dnešné evanjelium. Kristus apoštolom hovorí o svojom blízkom utrpení. Apoštol Peter, zaiste plný dobrej vôle, mu začal dohovárať. Zrejme sa usiloval nájsť riešenie, ktoré by Krista uchránilo pred týmto utrpením. Nepochopil, o čo ide, preto sa mu dostalo ostrého pokarhania.
      My vieme, že Kristovo utrpenie nám prinieslo spásu. Z Kristovho utrpenia čerpáme hojné milosti pre svoj život. Chápeme zmysel Kristovej obety. Zabúdame však, že máme kráčať tou istou cestou, ktorou kráčal náš Spasiteľ. Slová, ktoré nám zanechal, nás vedú proti prúdu zmýšľania tohto sveta. A to je často bolestivé. A to nie len preto, že si musíme zvoliť ťažšie riešenie problému, ale aj preto, že na nás doliehajú rôzne protivenstvá, ktorými svet zahŕňa tých, ktorí kráčajú za Kristom.
      Pekne o tom píše o. A. Hlinka v knihe „Cesty k nekonečnu“:
      Veľké veci sa rodia vždy v bolesti, podobne ako človek sám. Skalopevné charaktery a ľudia širokých duchovných obzorov prešli školou utrpenia a protivenstiev každého druhu. Víchor ich nevytrhol, ale upevnil. Dobre to pochopil Viktor Hugo, keď vyslovil hlbokú životnú pravdu: „Kto sa v živote nepozerá na svet cez slzy, nevie o ňom nič.“ Utrpenie je katalyzátorom v procese ľudského dozrievania.
      V duchovnom živote nemáme hľadať také riešenie problémov, ktoré je najjednoduchšie a najmenej bolestivé. To by sme niekedy mohli skĺznuť zo správnej cesty. My máme ísť tou cestou, ktorú nám ukázal Kristus, napriek všetkým námahám a bolesti. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2868)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2786)
Mk 8, 10-21
12.06.2003 | Čítanosť(2493)
Mk 8, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet