22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „V mene svojej viery máme právo i povinnosť horlivo sa zasadzovať za veci tohto sveta.”

~PIERRE TEILHARD DE CHARDIN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť763 reakcie0
(Share 187 0)


Mk 8, 22-26

Príhovor

      Slepota je ťažkým údelom človeka. Len ťažko si vieme predstaviť svoj život, ak by mal byť poznačený stratou zraku. Je však oveľa horšie, ak život človeka je poznačený duševnou slepotou. A to z toho dôvodu, že znižuje nielen kvalitu pozemského života, ale aj večného.
      Je potrebné poznať príčiny, ktoré vedú k duševnej slepote. Je to hlavne hriešny spôsob života, ktorý pramení z ľahostajnosti vo viere a slabého, povrchného poznania Krista. takýto stav duše vedie k záhube.
      Boh má však moc uzdraviť nás z tejto slepoty. V dnešnom evanjeliu nachádzame dva kroky, ktoré vedú k tomuto uzdraveniu.
      Kristus najprv vyviedol slepca za dedinu a potom ho dotykom rúk uzdravil. Teda prvým krokom je vytrhnutie zo zlého vplyvu okolia, aby mohol človek vnímať Božiu prítomnosť. Druhým krokom je prijatie Božej milosti vyvierajúcej zo sviatostí. Boh sa skrze ne dotýka človeka, aby ho uzdravil. Toto uzdravovanie je postupné, sprevádzané opätovnými dotykmi Božej milosti. Nemenej dôležité je aj Kristovo napomenutie, s ktorým sa rozlúčil s uzdraveným: „Ale do dediny nechoď!“ Je potrebné vyvarovať sa zlého vplyvu okolia, ktorý spôsobuje duševnú slepotu.
      Tento proces uzdravovania pekne vykresľuje svedectvo mladého muža:
       „Vyrástol som v meste. Zdalo sa mi, že s partiou kamarátov z ulice prežívam tie najšťastnejšie okamihy života. No teraz viem, že to boli prázdne chvíle naplnené hrubými slovami a keď viac vyrástli, i škaredými skutkami. Mal som šťastie, že som sa raz takmer náhodou dostal na jedno kresťanské stretnutie mládeže. Bol som síce pozvaný, ale išiel som tam len preto, že som sa doma nudil. A zakúsil som tam niečo nové. Zakúsil som Božiu prítomnosť. Bolo to tak silné, že som svojim novým priateľom nedal pokoj. Chcel som o Bohu vedieť všetko. Rodičia i keď am dali pokrstiť, vôbec nepraktizovali náboženský život. Tak som sa dostal do kontaktu s kňazom, ktorý ma pripravil na 1. sv. prijímanie, neskôr na birmovku. Život sa mi zmenil. Vyznávam iné hodnoty, žijem iným spôsobom, mám iných priateľov. Zdá sa mi, že skutočne žijem až od chvíle, keď som sa stretol s Bohom.“
      Prosme teda nášho Pána, aby nás uzdravil od každej formy duševnej slepoty, aby sme mohli žiť život v hojnosti. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2868)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2786)
Mk 8, 10-21
12.06.2003 | Čítanosť(2493)
Mk 8, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet