15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Meditácia je prostriedok, ako sa priblížiť k Bohu, nie však cieľ. Konečným cieľom meditácie je láska k Bohu a k blížnemu.

~SV. PÁTER PIO~

20.06.2003 - Miron
čítanosť856 reakcie0
(Share 214 0)


Mk 8, 11-21

Príhovor

      Povrchnosť sa nikdy nevypláca. Veľkým zlom je však v prípade, keď ide o vážne otázky života. Príkladom toho je aj dnešné evanjelium. Apoštoli pre povrchnosť v myslení nepochopili Ježišove slová.
      Aby sme sa nedopustili podobnej chyby, skúsme pouvažovať nad slovami výstrahy: „Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!“
      Kvas alebo droždie v sebe obsahuje silu, ktorá dáva cestu novú kvalitu. Hoci ho nie je vidieť, predsa všetko preniká.
      Keď Kristus hovorí o kvase farizejov, mal na mysli podobnú silu, ktorá preniká celého človeka. V prípade farizejov to bola pyšná samoľúbosť, ktorá farizejov hnala do dôsledného dodržiavania Zákona a zdanlivej nábožnosti. V skutočnosti išli bludnou cestou, ktorá neviedla k Bohu.
      V prípade Herodesa išlo o úplný opak: úplná voľnosť v mravných vzťahoch, vyhľadávanie pôžitkov, úplne konzumný spôsob života. Takýto štýl života je pre duše zhubný a vedie do priepasti.
      Učeníci, ako ľudia svojej doby boli priťahovaní jedným i druhým životným štýlom. Preto ich Kristus upozorňuje na nebezpečenstvá, ktoré sú v nich skryté. Apoštoli majú napodobňovať Krista. Prijať životný štýl Spasiteľa znamená nájsť cestu, ktorá vedie do neba.
      Naša doba nám ponúka rôzne životné štýly, ale i pre nás platí, že máme nasledovať príklad Ježiša Krista. On je Cesta. Ak ho nasledujeme, nezblúdime. Potlačme teda akúkoľvek povrchnosť pri počúvaní Kristovho evanjelia, aby sme dobre pochopili jeho slová a tak s istotou kráčali v ústrety večnosti. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2862)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2742)
Mk 8, 10-21
12.06.2003 | Čítanosť(2461)
Mk 8, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet