22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Niektorí by chceli robiť dobre ale nechcú trpieť zlo, chcú byť pokorní, ale aby nikto nimi neopovrhoval, chcú sa uspokojiť s tým, čo majú, ale aby im nikdy nechýbalo potrebné, chcú byť čistými ale bez umŕtvenia, trpezlivými, ale bez urážok. Chceli by získať čnosti, ale sa nenamáhajú pre ne, skrátka túžia po víťazných poctách v meste bez toho, aby poznali vojenské boje v poli.

~sv. Gregor Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť763 reakcie0
(Share 200 0)


Utorok po 15. nedeli po ZSD / Mk 7, 5-16

Príhovor

      V jednej galérií je zaujímavý obraz. Keď sa človek na neho pozerá z diaľky, vidí mnícha, ktorý sa modlí so zbožne zopätými rukami. Keď sa však pozrie na obraz zblízka, tak vidí niečo úplne iné. Mnícha, ktorý vytláča šťavu z citróna. Maliar namaľoval tento obraz, aby pranieroval jednu z častých chýb človeka: úsilie vyzerať lepšie než je skutočnosť.
      Práve k tejto ľudskej slabosti smerujú Ježišove vyčítavé slova. Prísnosť týchto slov je adekvátna vážnosti tejto ľudskej slabosti. Hriech predstierania, pokrytectva je nebezpečný zvlášť pre človeka, ktorý túži byť uznávaný, chválený, oceňovaný. S túžbou zdať sa dobrým sa často nekryje skutočnosť. Oveľa horšie je, ak človek vedome klame, len aby vynikol v očiach druhých. Je to hriech voči pravde.
      Ak sa chceme tejto slabosti vyvarovať, musíme sa naučiť byť pravdiví voči sebe. To znamená úsilie o sebapoznanie. Musíme pozorne skúmať nielen svoje slová a skutky, ale aj pohnútky, ktoré k ním viedli. Môže sa stať, že okolie bude mať o nás lepšiu mienku, než aká je skutočnosť, ale ak budeme k sebe pravdiví, tak to bude pre nás motívom, aby sme sa takými skutočne stali.
      Môžeme niečo predstierať sebe i ľuďom, ale musíme si uvedomiť, že pred Bohom nie je nič utajené. Pred ním spadne i tá najkrajšia maska a odhalí sa pravá skutočnosť. Chráňme sa preto akejkoľvek formy pokrytectva. Amen.

      Týždeň po 15. nedeli po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(2441)
Mk 7, 24-30
12.06.2003 | Čítanosť(2297)
Mk 7, 14-23
12.06.2003 | Čítanosť(2046)
Mk 7, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet