17.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Je ľahšie rozbiť atóm než predsudok.

~Albert Einstein ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť768 reakcie0
(Share 194 0)


Mk 5, 1-20

Príhovor

      Dnešné evanjelium nám vykresľuje jednu z dramatických scén Ježišovho verejného pôsobenia.
      Dejiskom je gerazský kraj - kraj pohanov. Človek posadnutý nečistým duchom je obrazom toho, ako ďaleko to môže dôjsť s ľuďmi oddelenými od Boha.
      Víťazom je Kristus, ktorý oslobodzuje tohto nešťastníka z moci zlých duchov.
      Porazení sú zlí duchovia, ktorí kapitulovali pred mocou Božieho Syna. Pustošivá sila, s ktorou pôsobili na posadnutého, sa prejavila, keď vošli do svíň. Črieda svíň sa „náramne prudko hnala dolu svahom do mora a v mori sa potopila“. Zlý duch pôsobí vždy pustošivo.
      Tu prichádzajú na scénu majitelia svíň. Boli to nepochybne pohania. Bolesť nad stratou zvierat bola u nich väčšia než radosť z uzdravenia posadnutého. Svet mal a má iné miery pre duchovné a hmotné hodnoty, než má Spasiteľ. Nevyhnali ho, ale poprosili, aby odišiel z ich kraja. Ježišova moc nad nečistými duchmi ich nepriviedla k viere. Genezaretčania sa skôr zľakli Kristovej moci. Mali radšej svine, majetok, pohodlie a blahobyt, ako riziko jeho mocného, ale aj náročného slova. Zdalo by sa, že Kristova misia v tohto kraji sa skončila neúspešne. No nie je tomu tak. Ostal tu človek, ktorého Kristus vyslobodil z moci Zlého. A tento človek sa zaiste stáva Kristovým apoštolom už len tým, že všade zvestuje, aké veľké veci mu urobil Ježiš. Takto pripravuje pôdu pre neskoršie prijatie evanjelia.
      Táto scéna v dejinách ľudstva mala už tisíce repríz. Vždy bolo zrejmé silné pôsobenie Kristovej moci a vždy boli ľudia, ktorí sa jej zľakli. Možno, že nás hnevajú podobné prejavy zbabelosti. No nedajme sa znechutiť! Hovorme o veľkých skutkoch Boha nebojácne. Je to príprava pôdy na prijatie semena evanjelia, ktoré potom vyrastie rýchlym tempom. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2942)
Mk 5, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(1971)
Mk 5, 21-43


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet