24.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ľahšie mi padne okúpať a očistiť malomocného, ako dať novinárom interview.”

~MATKA TERÉZIA ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť663 reakcie0
(Share 183 0)


Mt 23, 23-28

Príhovor

      Úryvok z evanjelia, ktorý sme dnes počuli, možno patrí k tým „najtvrdším“ slovám, ktoré sme od Ježiša počuli. Ostré pranierovanie farizejstva však muselo prísť, keď jeho predstavitelia ostávali slepí k všetkým znameniam a hluchí pre zvestovanú dobrú zvesť. Tieto kritické slová sú však dnes nasmerované do našich radov.
      To, že „farizejstvo“ sa objavuje i v našich dňoch, o tom svedčí fejtón, ktorý Katolícke noviny prevzali z iných novín. Jeho názov znel: Ľudské vzťahy. Opisuje príhodu z pražskej električky.
      Pani stredných rokov si vynucuje na druhej, len o niečo mladšej, aby ju pustila sadnúť. Keď to nedosiahne, postaví sa nad ňu a celú cestu nad ňou kýcha a kašle. A nielen že si pri kašľaní nezakryje ústa rukou, ale v prestávke medzi kašľaním na jej adresu posiela nepekné poznámky. A potom nastane vrchol - električka ide okolo chrámu. A tá kašľajúca pani sa zbožne prežehná a pokračuje v kašľaní, akoby sa nič nebolo stalo. (F. Dancák, Da1 nám príklad, l. dodatok, s.62)
      Povedzte, je vám neznámy tento príklad? Zaiste nie. Možno situácia, miesto, osoby a spôsob konania je iný, ale vedeli by sme povedať nejeden príklad, ktorý by sa s týmto zhodoval v tom podstatnom - v rozdiele medzi vonkajšou zbožnosťou a konaním. A ak budeme k sebe skutočne úprimní, nájdeme i v sebe kus takéhoto farizejstva.
      Čo teda robiť? Ako sa toho zbaviť? Sv. František Saleský by nám ponúkol takú kontrolnú otázku na vlastné sebapoznanie: „Patríme celou svojou bytosťou, až do posledného kútika, medzi verných učeníkov Pánových?“ Ak cítime, že v tom nie je všetko v poriadku, vložme sa do Kristových rúk. On nemilosrdne odhaľuje naše choroby a milosrdne ich lieči. Nuž prosme: „Pane, chcem byť iba tvoj. Prosím, uzdrav všetko, čo je v mojej viere nezdravé a farizejské.“ Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3531)
Mt 23, 13-39
12.06.2003 | Čítanosť(2816)
Mt 23, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet