22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď nám niekto ublížil, spontánne máme sklon starostlivo a naporúdzi si uschovať spomienku na utrpené zlo ako ?faktúru?, ktorou zamávame v očakávanú chvíľu, aby sme mu to zrátali a dali si zaplatiť, čo nám je dlžen.

~JACQUES PHILIPPE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť751 reakcie0
(Share 223 0)


Mt 21, 12-14.17-20

Príhovor

      Správa chrámu dovolila na veľkom „nádvorí pohanov“ vyberať chrámovú daň a postaviť stánky s obetnými potrebami. A tak sa toto nádvorie chrámu premenilo na jednu veľkú tržnicu so všetkým orientálnym hlukom pri kupovaní a predávaní. Chrám je však dom Boží a nie miesto pre podnikavých kupcov. Chrám má byť predovšetkým miestom ticha a modlitby.
      Reakcia Spasiteľa nás preto neudivuje. Zvlášť, keď už raz vyčistil tento chrám. Jeho napomenutie: „Nerobte z domu môjho Otca tržnicu!“(Jn 2, 16) neprinieslo svoje plody. Teraz sa však jeho slová ešte pritvrdzujú: „Napísané je: Môj dom sa bude volať domom modlitby. A vy z neho robíte lotrovský pelech.“(Mt 21, 13) Tak sa už raz vyjadril prorok Jeremiaš, keď odhalil krikľavý rozpor medzi spôsobom života vonku a bohoslužbou vo vnútri. Lotrovským pelechom sa stáva Boží dom vtedy, keď sa život a viera nezhoujú, keď sa vraždí, kradne, cudzoloží - a potom sa spínajú ruky k Bohu (pozri: Jer 7, 1-15).
      I keď v našom chráme vládne dôstojné ticho, kto vie, keby tak mohli prehovoriť naše myšlienky a postoje, či by sa nenaplnil ešte väčším hurhajom. S čím všetkým prichádzame vo svojom vnútri do chrámu?
      Jeden chrám bol postavený na vŕšku nad dedinou, tak ako náš. Výjsť k nemu znamenalo zdolať niekoľko desiatok schodov. Zvlášť pre starších to bola veľká námaha. Kňaz raz oslovil babku, ktorá pomaly vystupovala k chrámu: „Ako by bolo dobré, keby ten náš chrám bol dole, na rovine.“ Babka sa usmiala a povedala: „To určite. Ale ja som celkom rada, že je tak hore.“
       „Ako to?“ čudoval sa kňaz.
       „Viete, keď tak pomaly vystupujem po tých schodoch a je mi ťažko, vždy si poviem: Kde ideš? A hneď si odpoviem: K svojmu Bohu. A potom sa pýtam sama seba: Si hodná pristúpiť k svojmu Bohu? A tak začnem rozmýšľať o svojich hriechoch a hneď prosím o odpustenie. Takto sa rozprávam sama so sebou i s Bohom, kým nedôjdem hore. Keby bol chrám dole, kto vie, či by som toto robila. Možno, že ma vysmejete, ale ja sa potom v chráme cítim tak dobre.“
      Kňaz ju vôbec nevysmial. Skôr sa v duchu s obdivom pred ňou sklonil.
      Ak sa i pre nás cesta do chrámu stane príležitosťou položiť si podobné otázky, potom nielen liturgia, ale i život sa stanú pre nás jednou veľkou duchovnou bohoslužbou. Amen.
28.09.2010 | Čítanosť(2170)
Téma: Mt 21, 28
12.06.2003 | Čítanosť(3192)
Mt 21, 33-46
12.06.2003 | Čítanosť(3004)
Mt 21, 18-27
12.06.2003 | Čítanosť(2831)
Mt 21, 28-32


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet