14.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ľudia sa spytujú, či je kto smelý, bohatý, pekný, šikovný, alebo či je dobrý spisovateľ, dobrý spevák, dobrý pracovník; ale či je chudobný duchom, trpezlivý a tichý, nábožný a bohabojný, o tom málokto hovorí.

~Kempenský~

20.06.2003 - Miron
čítanosť697 reakcie0
(Share 186 0)


Mt 16, 24-28

Príhovor

      Život je pre človeka vzácny. Dokáže bojovať o prežitie s vypnutím všetkých síl. Svedčia o tom mnohé správy z miest živelných pohrôm. Túžba žiť dáva človeku nesmiernu silu.
      Táto túžba sa neprejavuje len pri nejakých mimoriadnych situáciách. Môžeme ju spozorovať, ak sa prejdeme po nemocnici. Čakárne sú plné ľudí, ktorí čakajú mnohokrát na nepríjemné vyšetrenia a zákroky. Nemusíme však ísť ani do nemocnice. Stačí ak si všimneme poslušnosť pri dodržiavaní diéty či užívania liekov. Toto všetko nám hovorí, že človek veľmi chce žiť.
      Ježiš Kristus nás dnes však upozorňuje, že táto túžba môže byť pre nás aj záhubou, ak bude zameraná len na zachovanie telesného života. Hovorí: „... kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho. Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?!“
      Ak človek hľadá v niečom inom zmysel života, potom iba dokazuje, že nevie čím sám je a čo je skutočným zmyslom jeho života. Máme smerovať k Bohu, aby sme sa raz s ním spojili vo večnosti.
      Uskutočňovanie tohto cieľa je však vystavené veľkému odporu. Musíme prekonať mnohé požiadavky tela. Zmysly a vášne stoja v opozícií tomu, čo chce duch.
Žiť asketicky kvôli zdraviu tela je veľmi jednoduché. Ale musíme sa naučiť žiť asketicky aj kvôli zdraviu duše, pretože len ona vchádza do večného života.
      Túžba žiť dáva človeku veľkú silu. Ak budeme túžiť po večnom živote, nájdeme odvahu k prijatiu tých prostriedkov askézy, ktoré nás k tomuto cieľu priblížia. Sv. Tomáš Kempenský nás takto povzbudzuje: „Len toľko človek pokročí v dokonalosti, koľko násilia si urobí.“ Amen.

      Inšpirácie: Mt 16, 21-28
12.06.2003 | Čítanosť(2920)
Mt 16, 13-20
12.06.2003 | Čítanosť(2854)
Mt 16, 21-28
12.06.2003 | Čítanosť(2844)
Mt 16, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet