24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Poďme teda, bežme aj my s tým, čo sa ponáhľa trpieť, a napodobujme tých, čo mu vyšli v ústrety. Nie tak, že by sme mu stlali na cestu olivové ratolesti, koberce a plášte, či palmové listy, ale že sa sami, nakoľko môžeme, v pokore ducha s úprimným srdcom a úmyslom rozprestrieme, aby sme prijali to prichádzajúce Slovo a aby sme obsiahli Boha, ktorého nemožno nikdy obsiahnuť.

~sv. Ondrej Krétsky~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1159 reakcie0
(Share 378 0)


Téma: Podobenstvo o veľkej večeri / Každý je očakávaný / Lk 14, 16-24

Myšlienky... 93/2000

AI       Pravidlá slušného správania hovoria, že sa nepatrí odmietnuť pozvanie priateľov. Toto pravidlo sa vo všeobecnosti dodržiava i keď niekedy k prijatiu pozvania je potrebná veľká dávka sebazaprenia.
KE       Dnešné evanjelium nám tlmočí pozvanie nebeského Otca. Prijatie tohto pozvania už nie je vecou slušnosti, ale podmienkou pre prijatie večného života.
DI       Všetci sme pozvaní k nebeskej hostine. Ježiš Kristus však v podobenstve hovorí, že niektorí toto pozvanie odmietli. Následkom odmietnutia Božieho pozvania je večné zatratenie. To si však nikto z nás nepraje.
       Predsa však sú v našom živote okamihy, v ktorých Bohu hovoríme svoje „nie“. Sú to chvíle hriechu – prestúpenia Božích prikázaní, chvíle ľahostajnosti k svojej duši a jej potrebám, chvíle lenivosti v práci na spáse duše. Vieme však, že dokiaľ žijeme, Boh nám neustále dáva šancu opraviť, zmeniť svoj život. Túto šancu prijímame predovšetkým vo sv. spovedi. Keďže v tomto predvianočnom čase pristúpi k sv. spovedi skoro celá naša farnosť, bude dobré, ak sa dnes zamyslím nad touto sviatosťou, aby nám bola na veľký osoh.
PAR       Hlavnou podmienkou spovede je skutočná ľútosť nad hriechmi. Tá však prichádza vtedy, keď si urobíme dôkladné spytovanie svedomia. Sv. spoveď nemožno „odbaviť“ povedaním pár hriechov ako za čias detstva, ani niekoľkými všeobecnými hriechmi. Vo sv. spovedi máme pravdivo odkryť všetky naše odmietnutia Boha. Na to je potrebné zahĺbiť sa v duchu do seba, skúmať sa a pravdivo pomenovať to, čo sa vo svetle evanjelia a Božích prikázaní javí ako hriech. Kto si dobre vykoná spytovanie svedomia, spovedá sa ľahko a rýchlo. Vyznanie hriechov má byť jasné, stručné a úprimné.
       Ako vyzerá vyznanie hriechov po dobrej príprave? Pozrime sa na jedna také vymyslené vyznanie – napríklad vydatej ženy.
       V spovedelnici by povedala: „Som vydatá, mám tri deti, naposledy som bola na spovedi pred tromi mesiacmi, nehnevám sa s nikým.
       V povinnostiach voči Bohu som vynechala viackrát rannú modlitbu, nedeľnú liturgiu raz. V niektoré dni som nemyslela na svoj duchovný život.
       V povinnostiam voči ľuďom:
       Ako matka som zanedbala výchovu svojich detí. Napomínam ich síce, ale nemajú vo mne príklad. Neviedla som ich k miernosti. Nemala som čas pohrať sa s nimi. Nemodlila som sa s nimi.
       Ako manželka cítim, že naša vzájomná láska chladne. Hromadia sa medzi nami nedorozumenia.
       V osobnom živote cítim, že som viac nervóznejšia, som nahnevaná a prudká. Niekedy som aj nespravodlivá. Poškodila som časť druhého ohováraním a osočovaním. V určitých situáciách som bola pyšná. Venujem sa viac starostiam a zábavám než Bohu. K niektorým ľuďom nemám vzťah lásky.
       Toto sú moje hriechy. Úprimne ich ľutujem a chcem sa polepšiť.“ (Podľa: E. Bindáč, Nedeľa – deň sviatočný, s. 91.)
       Dôkladné poznanie hriechov je nevyhnutné pre dobrú spoveď, ale i pre skutočnú nápravu. To, čo sme vo sv. spovedi vyznali, to očakáva nápravu a polepšenie v dňoch po sv. spovedi.
MY       Istý pán našiel na povale domu starých rodičov obraz. Bol poznačený zubom času. Keď ho však odborník ubezpečil, že ide o vzácne dielo, dal ho zreštaurovať. Keď mu reštaurátor po skončení práce odovzdával obraz, povedal: „Je to vzácny obraz. Ak chcete, aby vám vydržal, musíte mu vytvoriť isté podmienky.“ A nasledoval celý rad inštrukcií, kde a ako obraz umiestniť, aby si čo najdlhšie udržal svoju krásu.
       Podobne aj kresťan, ktorý si dá svoje vnútro do poriadku, musí si vytvoriť také podmienky, ktoré nebudú škodiť jeho duši.
ADE       Boh nás pozval na hostinu. Nech naše spovede, svedomito pripravené, úprimné a plné ľútosti sú naším osobným prijatím tohto pozvania. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3016)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2272)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1923)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet